Kingston FURY Renegade Pro Registered ECC 128GB (4 x 32GB) DDR5 7200 MHz, CL38 Memory (XMP/EXPO)
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Memory | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | ![]() |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 141.8 g |
| Height | 34.1 mm |
| Width | 7.31 mm |
| Depth | 133.3 mm |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 95 °C |
| Packaging data | |
| Package weight | 205.6 g |
| Package depth | 27.9 mm |
| Package height | 174 mm |
| Package width | 98 mm |
| Other features | |
| Number of pins | 288 |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Doesn't contain | Halogen |
| Features | |
| Internal memory type | DDR5 |
| ECC | ![]() |
| Module configuration | 4096M x 80 |
| Lead plating | Gold |
| CAS latency | 38 |
| Product colour | Black |
| Memory clock speed | 3600 MHz |
| Row cycle time | 48 ns |
| Refresh row cycle time | 410 ns |
| Row active time | 32 ns |
| Backlight | ![]() |
| Memory voltage | 1.4 V |
| Cooling type | Passive |
| SPD profile | ![]() |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory ranking | 1 |
| Component for | PC/Server |
| Internal memory | 128 GB |
| Product type | Random-access memory |
| Memory layout (modules x size) | 4 x 32 GB |
| Row Precharge Time (TRP) | 16 |
| JEDEC standard | ![]() |
| Programming power voltage (VPP) | 1.8 V |
| Memory data transfer rate | 7200 MT/s |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| On-Die ECC | ![]() |
| AMD Extended Profiles for Overclocking (EXPO) | ![]() |
| AMD Extended Profiles for Overclocking (EXPO) version | 1.1 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case height | 158.8 mm |
| Master (outer) case width | 215.9 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.31 kg |
| Master (outer) case length | 361.9 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | RoHS |
| EAN | 0740617354911 |
| Warranty | 30 years |
The Kingston FURY Renegade Pro is a Registered memory module set built for professional workstations and server platforms. It is designed to handle memory-intensive compute workloads, including virtualization, rendering, and computer-aided design (CAD). The hardware features built-in error-correcting code (ECC) to resolve data corruption, ensuring system stability during continuous operation.
Each unit is equipped with a black aluminum heat spreader that utilizes passive cooling to manage operating temperatures. The physical footprint measures 133.35 mm in length and 34.12 mm in height, allowing for standard board integration. To maintain a functional aesthetic, the modules operate without integrated RGB lighting. Built to specification, the hardware works directly with quad-channel configurations.
Key Features:- 128 GB total memory capacity
- Four 32 GB memory modules
- DDR5 memory technology
- 7200 MT/s data transfer rate
- 3600 MHz memory clock speed
- 288-pin DIMM form factor
- CAS latency of 38
- 1.4 V operating voltage
- Intel Extreme Memory Profile (XMP) 3.0-compatible
- AMD Extended Profiles for Overclocking (EXPO) 1.1-compatible
- Total product weight: 141.8 grams
Estimated delivery: 04.06 - 07.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 04.06 - 07.06
Today: 09:00 - 17:00
Estimated delivery: 04.06 - 07.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery: 04.06 - 07.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 04.06 - 07.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery time: 04.06 - 07.06
Estimated delivery time: 04.06 - 06.06
Estimated delivery time: 05.06 - 07.06
Estimated delivery time: 05.06 - 07.06
Estimated delivery time: 05.06 - 06.06
Estimated delivery time: 04.06 - 07.06
Estimated delivery time: 04.06 - 07.06
Estimated delivery time: 05.06 - 06.06
- leaflet (English)


