LG UltraGear 34G630A-B.AEUQ 34" UWQHD, VA, 240Hz, HDR Curved Gaming Monitor
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Display | |
| Pixel pitch | 0.2317 x 0.2317 mm |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Aspect ratio | 21:9 |
| Display diagonal | 86.4 cm (34") |
| Response time | 1 ms |
| Colour depth | 10 bit |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Display diagonal (metric) | 86 cm |
| Supported graphics resolutions | 3440 x 1440 |
| Supported video modes | 1440p |
| Touchscreen |  |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Anti-glare screen |  |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| HD type | Wide Quad HD |
| Pixel density | 110 ppi |
| Colour gamut | 95% |
| Panel type | VA |
| Screen shape | Curved |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| High Dynamic Range (HDR) supported |  |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| DCI-P3 coverage | 95% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Ports & interfaces | |
| Audio input | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI |  |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out |  |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Built-in USB hub |  |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Power Delivery up to | 15 W |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 3 |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 808 mm |
| Height (with stand) | 512.4 mm |
| Depth (with stand) | 235 mm |
| Weight (without stand) | 5.3 kg |
| Height (without stand) | 363.9 mm |
| Width (without stand) | 808 mm |
| Depth (without stand) | 107.1 mm |
| Weight (with stand) | 7.3 kg |
| Energy management | |
| Power consumption (typical) | 37.5 W |
| Power supply type | External |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 61 kWh |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Ergonomics | |
| Height adjustment |  |
| Picture-in-Picture |  |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling |  |
| Tilt adjustment |  |
| VESA mounting |  |
| Adjustable height (max) | 12 cm |
| Packaging content | |
| Cables included | DisplayPort, HDMI |
| Stand included |  |
| Other features | |
| Brand specific technologies | Black Stabilizer |
| Picture-by-Picture (PbP) |  |
| FPS counter |  |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Gaming |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC |  |
| AMD FreeSync |  |
| Flicker-free technology |  |
| Low Blue Light technology |  |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Multimedia | |
| RMS rated power | 5 W |
| Built-in speaker(s) |  |
| Built-in camera |  |
| Number of speakers | 2 |
| EAN | 8806096558058 |
The LG UltraGear 34G630A-B.AEUQ monitor features a 34-inch curved VA panel with a 3440 × 1440-pixel UltraWide Quad HD resolution. The native 21:9 aspect ratio expands the horizontal field of view, accommodating widescreen gaming environments and side-by-side multitasking workflows. To handle fast-paced rendering, the display supports a 240 Hz maximum refresh rate combined with a 1 ms response time. These performance metrics work together to maintain consistent motion clarity during rapid on-screen transitions.
Designed for flexible integration, the monitor provides physical adjustments to support comfortable posture. The stand allows precise alignment with up to 120 mm of height travel, alongside dedicated tilt and swivel articulation. To reduce visual fatigue during prolonged use, the screen relies on an anti-glare coating supported by flicker-free and low-blue-light technologies. Built-in dual speakers supply internal audio playback, helping to keep the desktop clear of external sound equipment.
Key Features:- Typical display brightness of 300 cd/m²
- Wide 178-degree horizontal and vertical viewing angles
- Video connectivity via two HDMI 2.1 ports and one DisplayPort 1.4
- Equipped with a single USB-C upstream port and a dedicated headphone output
- VESA mount compatibility with a 100 × 100 mm interface
- SDR energy efficiency class G rating at 32 kWh per 1,000 hours
- Typical operating power consumption of 37.5 W