ASUS TUF Gaming VG34VQL1B 34" UWQHD, VA Curved Gaming Monitor
Manufacturer: ASUS
ID: 90LM06F0-B01170
Estimated delivery: 20.05 - 21.05
20pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 5-7 days Open today: Closed (Ascension Day) About this store
Order and pick up in 5-7 days Open today: Closed About this store
Display
Pixel pitch0.2325 x 0.2325 mm
Contrast ratio (typical)4000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Aspect ratio21:9
Viewable size, horizontal79.7 cm
Viewable size, vertical33.4 cm
Display diagonal86.4 cm (34")
Response time1 ms
Colour depth8 bit
Display resolution3440 x 1440 pixels
Digital horizontal frequency30 - 260 kHz
Digital vertical frequency48 - 165 Hz
Display diagonal (metric)86.36 cm
Touchscreencross
LED backlightcheckmark
Backlight typeLED
Maximum refresh rate165 Hz
Display technologyLCD
Anti-glare screencheckmark
Native aspect ratio21:9
HD typeUltraWide Quad HD
Pixel density109 ppi
Panel typeVA
Display surfaceMatt
Screen shapeCurved
Display number of colours16.7 million colours
sRGB coverage (typical)120%
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
Display brightness (peak)550 cd/m²
Display brightness (typical)550 cd/m²
DCI-P3 coverage90%
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range (HDR) 400, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Screen curvature rating1500R
Colour gamut standardDCI-P3, sRGB
Ports & interfaces
Audio input3.5 mm
Headphone outputs1
HDMI ports quantity2
Headphone connectivity3.5 mm
HDMI version2.0
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
DisplayPorts quantity2
HDCP version2.2
DisplayPort version1.4
Headphone outcheckmark
Built-in USB hubcheckmark
USB hub version3.0
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity4
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
Weight & dimensions
Width (with stand)809 mm
Height (with stand)546 mm
Depth (with stand)274 mm
Weight (without stand)6.6 kg
Height (without stand)366 mm
Width (without stand)809 mm
Depth (without stand)105 mm
Weight (with stand)9.01 kg
Energy management
Power consumption (typical)35 W
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (PowerSave)0.3 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC input frequency50 - 60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours40 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours73 kWh
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code400681
Packaging data
Package weight12.1 kg
Package depth974 mm
Package height220 mm
Package width510 mm
Package typeBox
Ergonomics
Cable lock slotcheckmark
Height adjustmentcheckmark
Swivel angle range10 - -10°
Tilt angle range15 - -5°
Pivotcross
Panel mounting interface100 x 100 mm
Swivellingcheckmark
Tilt adjustmentcheckmark
Cable lock slot typeKensington
VESA mountingcheckmark
Adjustable height (max)13 cm
Packaging content
Quick start guidecheckmark
Stand includedcheckmark
Other features
Country of originChina
Shadow controlcheckmark
Design
Product colourBlack
Market positioningGaming
Detachable standcheckmark
Feet colourBlack
Front bezel colourBlack
Performance
NVIDIA G-SYNCcross
AMD FreeSynccheckmark
Flicker-free technologycheckmark
Low Blue Light technologycheckmark
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
Multimedia
RMS rated power4 W
Built-in speaker(s)checkmark
Built-in cameracross
Number of speakers2
Logistics data
Harmonized System (HS) code85285210
EAN4718017927222
Warranty3 years
The ASUS TUF Gaming VG34VQL1B is a 34-inch curved monitor with a 3440 x 1440 UWQHD resolution. Its 21:9 ultrawide aspect ratio provides an expansive field of view suitable for immersive gaming and multitasking. The VA panel technology is selected for its high native contrast ratio, which produces deep blacks. A 165Hz refresh rate and a 1ms response time (MPRT) are implemented to ensure fluid motion clarity in fast-paced games.
Key Features:
  • 34-inch screen with a 3440 x 1440 UWQHD resolution
  • Curved VA panel with a 21:9 aspect ratio
  • 165Hz maximum refresh rate and 1ms response time (MPRT)
  • 550 cd/m² typical brightness and a 4000:1 static contrast ratio
  • DisplayHDR 400 certified with 90% DCI-P3 color gamut coverage
  • 2x DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.0, and a 4-port USB 3.0 hub
  • AMD FreeSync Premium technology for tear-free visuals
  • Ergonomic stand with height, swivel, and tilt adjustments
  • Features Flicker-Free and Low Blue Light technologies
  • Includes two built-in 2W speakers and a headphone output