LG 86TR3DK-BY 86inch Signage Display IDB IR Touch UHD 350cd/m2 16/7 Android 13EDLA Speaker wifi Built-in Mic 8G/64G
Manufacturer: LG
ID: 86TR3DK-BY
Estimated delivery: 19.05 - 20.05
17pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Display
Contrast ratio (typical)1200:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Display diagonal2.18 m (86")
Display brightness390 cd/m²
Response time8 ms
Display resolution4K 3840 x 2160 pixels
Touchscreencheckmark
Contrast ratio (dynamic)50000:1
Maximum refresh rate60 Hz
Number of simultaneous touchpoints40
HD type4K Ultra HD
Colour gamut72%
Panel typeIPS
Audio
Speaker power15 W
Number of built-in speakers2
Built-in speaker(s)checkmark
Ports & interfaces
Line-incheckmark
Line-outcheckmark
USB 2.0 ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity3
HDCPcheckmark
HDCP version2.2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
Weight & dimensions
Weight58.6 kg
Height100 mm
Width1957 mm
Depth1160 mm
Energy management
Power consumption (typical)385 W
Power consumption (off)0.5 W
AC input frequency50 - 60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)580 W
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Networking
Wi-Fi standards802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax)
Bluetooth version5.0
Ethernet LANcheckmark
Bluetoothcheckmark
Wi-Ficheckmark
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Top Wi-Fi standardWi-Fi 6 (802.11ax)
Projector
Aspect ratio16:9
Built-in projectorcross
Packaging data
Package weight75.9 kg
Package depth1283 mm
Package height225 mm
Package width2110 mm
Ergonomics
Mean time between failures (MTBF)50000 h
Wall mountablecheckmark
Product colourBlack
Panel mounting interface800 x 600 mm