Philips TAH3209BK/00 Wireless On-ear Headphones, Black
Manufacturer: PHILIPS
ID: TAH3209BK/00
Choose the version of your product
Estimated delivery: 19.05 - 20.05
4pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Multitronic Mariehamn
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Ports & interfaces
Bluetooth version5.3
Wireless range10 m
Connectivity technologyWireless
Bluetoothcheckmark
Bluetooth profilesA2DP, AVRCP, HFP
USB connectivitycross
3.5 mm connectorcross
6.35 mm connectorcross
RF connectivitycross
Weight & dimensions
Weight160 g
Height155 mm
Width176 mm
Depth42.5 mm
Energy management
USB Type-C charging portcheckmark
Packaging data
Package weight303 g
Package depth50 mm
Package height251 mm
Package width180 mm
Microphone
Microphone mutecross
Number of microphones1
Microphone typeBuilt-in
Folding microphonecross
Detachable microphonecross
Microphone noise-cancelingcheckmark
Headphones
Headphone frequency20 - 20000 Hz
Headphone sensitivity112 dB
Impedance32 Ω
Driver unit3.2 cm
Magnet typeNeodymium
Ear couplingSupraaural
Acoustic systemClosed
Driver typeDynamic
Noise canceling typePassive
Noise cancelingcross
Packaging content
Cables includedUSB Type-C
Carrying casecross
Quick start guidecheckmark
Extra earbudscross
Charging casecross
Battery
Battery technologyLithium Polymer (LiPo)
Battery typeBuilt-in battery
Battery capacity600 mAh
Battery recharge time2 h
Battery life (max)25 h
Continuous audio playback time25 h
Fast charging time15 min
Battery charge indicatorcross
Fast chargingcheckmark
Battery operatedcheckmark
Charging sourceUSB
Other features
Digital Signal Processing (DSP)cross
2.5 mm connectorcross
Performance
Cable length0.2 m
LED indicatorscheckmark
Product colourBlack
Control typeButtons
Foldablecheckmark
Detachable cablecross
Headset typeBinaural
Wearing styleHead-band
Recommended usageCalls/Music
Product typeHeadset
Works with the Google Assistantcheckmark
Works with Apple Siricheckmark
EAN4895229139718
Warranty2 years
The Philips TAH3209BK/00 is a pair of wireless on-ear headphones equipped with 32mm dynamic drivers and a closed-back acoustic system for passive noise isolation. Audio is specified with a frequency response of 20-20000 Hz and an impedance of 32 ohms. Connection to source devices is established via Bluetooth 5.3, supporting A2DP, AVRCP, and HFP profiles for audio streaming and call management. The lightweight 160g frame and foldable earcups are designed for portability and compact storage, making them suitable for daily transit.
Key Features:
  • On-ear design with a foldable headband
  • Bluetooth 5.3 wireless connectivity
  • 32mm neodymium dynamic drivers