Samsung UE32T4302AEXXH 32" HD Ready LED Tizen TV, 60Hz, HDR
Manufacturer: SAMSUNG
ID: UE32T4302AEXXH
Product unavailable
This product is end of life or currently not available.
Display
Aspect ratio16:9
Display diagonal81.3 cm (32")
Display brightness250 cd/m²
Display resolution1366 x 768 pixels
Display diagonal (metric)80 cm
Supported graphics resolutions1366 x 768
LED backlighting typeEdge-LED
Motion interpolation technologyPQI (Picture Quality Index) 900
Motion interpolation frequency60 Hz
Display technologyLED
Native aspect ratio16:9
HD typeHD
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Native refresh rate60 Hz
Audio
Audio decodersDolby Digital, Dolby Digital Plus
RMS rated power10 W
Built-in speaker(s)checkmark
Number of speakers2
Audio decoding technologiesDolby Digital, Dolby Digital Plus
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Digital audio optical out1
Composite video in1
Component video (YPbPr/YCbCr) in1
RF ports quantity2
HDMI ports quantity2
Common interface (CI)checkmark
HDCPcheckmark
Common interface Plus (CI+)checkmark
Audio Return Channel (ARC)checkmark
Consumer Electronics Control (CEC)Anynet+
Common interface Plus (CI+) version1.4
HDMI Quick Switchcheckmark
Weight & dimensions
Height438 mm
Width737 mm
Depth74.1 mm
Width (with stand)737.4 mm
Height (with stand)465.4 mm
Depth (with stand)150.5 mm
Weight (without stand)4 kg
Height (without stand)438 mm
Width (without stand)737.4 mm
Depth (without stand)74.1 mm
Weight (with stand)4.1 kg
Energy management
Power consumption (typical)27 W
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy saving modecheckmark
Energy efficiency classF
AC input frequency50 - 60 Hz
AC input voltage220 - 240 V
Power consumption (max)60 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours27 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours41 kWh
Networking
Ethernet LANcheckmark
Bluetoothcross
Wi-Ficheckmark
Wi-Fi Directcheckmark
Miracastcheckmark
Web browsercheckmark
HID supportcheckmark
Packaging data
Package weight5.8 kg
Package depth127 mm
Package height500 mm
Package width879 mm
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Auto channel searchcheckmark
Number of tuners1 tuner(s)
Digital signal format systemDVB-C, DVB-T2
Management features
On Screen Display (OSD)checkmark
Electronic Programme Guide (EPG)checkmark
On/Off timercheckmark
Auto power offcheckmark
Voice controlcross
Programming period7 day(s)
Works with Amazon Alexacheckmark
Works with the Google Assistantcheckmark
Packaging content
Remote control includedcheckmark
Remote control typeTM1240A
Desktop standcheckmark
E-manualcheckmark
Brand-specific features
Samsung technologies (AV/TV)Micro Dimming Pro
Design
Product colourBlack
On/off switchcheckmark
VESA mountingcheckmark
Performance
Game modecheckmark
Teletext functioncheckmark
Subtitles functioncheckmark
Ambient light sensorcross
Local dimmingcross
ConnectShare (USB)checkmark
ConnectShare (HDD)checkmark
Picture processing technologySamsung Contrast Enhancer, Samsung HyperReal Engine
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
IPv6 supportcheckmark
Smart TV
Operating system installedTizen
Smart modesMovie, Natural
Internet TVcheckmark
Smart TVcheckmark
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)checkmark
Screen mirroringcheckmark
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version2
Apple AirPlay 2 supportcheckmark
EAN8806094908558
Key Features:
  • Features a 32-inch HD LED display
  • Supports High Dynamic Range (HDR) for enhanced contrast
  • Runs on the Tizen smart operating system
  • Equipped with two HDMI ports and one USB port
  • Provides network access via Wi-Fi or an Ethernet LAN port
  • Includes a 10-watt stereo speaker system with Dolby Digital Plus
  • Offers screen mirroring functionality with Miracast
  • Compatible with VESA 100 x 100 mm wall mounts