No price development information for this product.
ALLIED Layer 2 Switch mit 24 SFP Slots und 4x 10 / 100 / 1000T Combo SFP Ports SFP Slots unpopulated
Manufacturer: ALLIED TELESIS
ID: AT-9000/28SP-50
Product unavailable
This product is end of life or currently not available.
This product is end of life or currently not available.
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Ports & interfaces | |
| SFP/SFP+ slots quantity | 28 |
| Combo SFP ports quantity | 28 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 28 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.01 kg |
| Energy management | |
| Power consumption (typical) | 37.42 W |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Heat dissipation | 127.768 BTU/h |
| Protocols | |
| Management protocols | WEB, CLI, SNMP |
| Networking | |
| Full duplex | ![]() |
| Networking standards | IEEE 802.1d,IEEE 802.1p,IEEE 802.1Q,IEEE 802.1x,IEEE 802.3ad,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x,IEEE 802.3z |
| Data transmission | |
| MAC address table | 8000 entries |
| Supported data transfer rates | 10/100/1000 Mbps |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Security | |
| MAC address filtering | ![]() |
| Management features | |
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support | ![]() |
| Switch type | Managed |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 440 x 256 x 44 mm |
| Power requirements | 100 - 240V AC, 50/60Hz, 1A |
| Connectivity technology | Wired |
| Design | |
| Safety | UL 60950, EN 60950-1 |
| Stackable | ![]() |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | ![]() |
| Performance | |
| Internal memory | 128 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 340000 h |
| Flash memory | 16 MB |
| Noise level | 41.7 dB |
| EAN | 0767035178936 |
| Warranty | 1 year |
| Source: Icecat.biz | |
28 port Gigabit Managed "Green" switch with 24 port 100/1000 Mbps SFP fixed configuration and 4 additional 100/1000 Mbps SFP ports in combination with 10/100/1000T ports.
The AT-9000/28 is a 28 port managed Gigabit Ethernet switch that is ideally suited for the enterprise environment. This cost-effective switch has a 1RU form factor, and four SFP combo bays. It supports key features such as such as link aggregation, VLANs, QoS and 802.1x security.
The AT-9000/28 is a 28 port managed Gigabit Ethernet switch that is ideally suited for the enterprise environment. This cost-effective switch has a 1RU form factor, and four SFP combo bays. It supports key features such as such as link aggregation, VLANs, QoS and 802.1x security.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.


